kelaynak

kelaynak
Chat Fenomenleri 29 Aralık 2015 977 defa okundu 6 yorum

1997 yılında DALnet IRC Network‘unda kurmuş olduğu #zurna kanalı chat dünyasında dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kanalı olmayı başarmıştır. Öyleki #zurna kanalında anlık 5000 kişi aynı anda chat yapabiliyordu. Günümüzde bile bu rekoru kırabilen bir başka chat kanalı olmamıştır. Günümüzdeki kanallar şu anda 2000 kişiyi zar zor geçebilmektedir ki bu sayının bir kısmı da bottur. Botsuz 1500 kişiyi geçebilen kanal yoktur. kelaynak‘ın #zurna kanalını kurma fikri kimilerine göre irc.aidata.com.tr‘de bulunan #zurna kanalından ayrılıp DALnet‘e geçmiş ve aynı kanalı orda da açarak olmuş. Kimilerine göre ise arkadaşlarına kızarak “Ben de #zurna diye kanal açarım kendim çalar kendim oynarım” dedikten sonra #zurna kanalını açmıştır. kelaynak‘ın chat fenomeni olması sadece #zurna kanalını kurup 5000 kişinin aynı anda chat yaptığı bir chat kanalı haline getirmesi ile değildir. kelaynak aynı zamanda dünyanın en büyük IRC Network‘lerinden biri olan DALnet‘te Csop (IRCOP‘lardan daha üst yetkiye sahiptir.) olmayı başarabilmiş ilk ve tek türk chatcisi olmuştur. 2000 yıllarından sonra her ne kadar Ajan nickli türk kullanıcısı DALnet IRC Network‘unde IRCOP olduysa da hiç bir zaman bir Türk chatcisi Csop düzeyinde bir yetki alamamıştır. 1999 yılında kelaynak askere gitmiş ve kanalı açık arttırma ile satılığa çıkarmıştı. En yüksek fiyatı ise topicte belirtmekteydi. Bu teklif 13000$‘a (1999 yılındaki fiyat belki de günümüzün 250.000$’ına eş değer siz hesaplayın artık) kadar çıkmıştı ki DALnet yönetimi bu satışa müdahale ederek kanalı süresiz Suspend (Dondurma) etmişlerdi.  Çünkü DALnet IRC Network‘u kurallarına göre hiç bir nick ve kanal para ile satılamazdı. Kanalının kendisinden habersiz bir şekilde Suspend edildiğini öğrenen kelaynak tepki olarak Csop yetkisini de sildirerek chat dünyasına veda etti.

Günümüzde hemen hemen bütün sunucularda #zurna isminde bir kanal hala yer almaktadır. Aradan 20 yıl geçmesine rağmen #zurna ismi hala popülaritesini korumaktadır. Ayrıca #zurna kanalının kapatılmasından sonra popülaritesinden faydalanmak isteyen bazı kişiler Zurna.Net adında türk irc serverini de kurmuşlardır.

kelaynak chat yaptığı dönemlerde chat dünyasının babası olarak tanınırdı. Öyle ki kelaynak‘ın arkadaşı olmak, onun kanalında @ olmak veya + almak çok büyük bir lütuf olarak görülürdü.

Chat Haber olarak chatin babası kelaynak‘a chat dünyasına kazandırdıkları için teşekkür ediyoruz.

kelaynak‘ın Csop girişini ve şifresini de içeren DALnet dökümanı

Csop kelaynak

Benzer Yazılar

Yorumlar

6 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!
  misafir 15 Mart 2016 - 02:50

  bu haberde bir yanlışlık var gibime geliyor, dalnet suncusunda zurna kanalını açan Maraba nickli.. Maraba kim diye soracaksanız. Zurna.Net’ in ilk kurucularındandır.. aksini ıspat edebilecek varsa görelim..

   Oparazzi 15 Mart 2016 - 03:41

   Sevgili misafir daha detaylı bilgi almak istiyorsanız lütfen chat dökümanları bölümümüzde yer alan “DALnet #zurna Tarihi” isimli dökümanımızı okumanızı öneririz.

  misafir 15 Mart 2016 - 02:55

  ayrıca chat dünyasının babası derken bizler anasımı oluyoruz pardonda..
  icraatlarını göstersin bizde gösterelim 20 yıllık icratlarımızı.. hodri meydan bu kim diye sorarsınız kendi kendinize meydan burda çıkın meydana kim olduğumu öğreneceksiniz

   Oparazzi 15 Mart 2016 - 03:42

   Estag. Ben öyle bir şey kastetmedim elbetteki. Sadece chat yapan bazı kişilerin kullanmış olduğu bir terimden bahsettim. Amacımız birilerini yarıştırmak değildir olamaz da. Herkesin elbette yapmış olduğu güzel işler mevcuttur.

  MayheM 23 Aralık 2017 - 10:11

  ozamanlar dalnette türkleri sevmezlerdi ki hala sevmezler..zurna kanalının hic beklenmedik sekilde user sayısının artması dalnet yönetimin işine gelsede basta Türk oldugu icin kanalı kapatma kararı aldılar..sonrasında türk server acılarak dalnetten kopan bizler sonralarda ayna ayva beginner vs gibi kanallar olmaya baslayınca kanallar aylık kiralanmaya hatta aop ve soplugun aylık olarak ücret karsılında alındığı dönemler bile vardır..

   Oparazzi 25 Aralık 2017 - 18:37

   #Zurna kanalı türklerin olduğu için değil para ile satıldığı için kapatıldı çünkü DALnet’te kanallar para ile satılamaz.

Yorum Yapmak İster misiniz?